Актуално

Image

Форум „Дигитализация и предприемачество в земеделието“ в се проведе днес в Пловдив

Форум „Дигитализация и предприемачество в земеделието“ се проведе днес в Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа към Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа /ЦНСССКЦИЕ/ в Аграрен университет-Пловдив.

Събитието се организира в партньорство с Аграрен университет-Пловдив и двата Европейски цифрови иновационни хъба АгроХъб.БГ и Цифров иновационен хъб Тракия. В събитието взеха участие студенти, преподаватели, журналисти и представители на академичната общност, обединени от интереса към предприемачеството и най-новите тенденции в земеделието.

По време на откриването на форума приветствия към аудиторията отправиха д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, и ректорът на Аграрен университет Пловдив, доц. д-р Боряна Иванова, която изрази благодарност на ЦНСССКЦИЕ за ползотворното сътрудничество и подчерта значението на понятията „дигитализация“ и „предприемачество“ за кариерното развитие на студентите.

В рамките на форума д-р Момчил Станишев обобщи резултатите от първия по рода си Акселератор за стартъпи в земеделието, организиран от ЦНСССКЦИЕ през 2023 г., в който участваха над 50 кандидата от 12 държави. Пред студентите и гостите на форума беше представен и видео материал от инициативата. Директорът на ЦНСССКЦИЕ покани присъстващите да се включат в предстоящите издания на Академия по предприемачество в земеделието, нова инициатива в продължение на Акселератора, които ще се проведат в градовете Пловдив, Варна и Бургас. Подробно бяха разяснени целите и съдържанието на Академията, както и условията за кандидатстване и участие.

Яна Георгиева и Иван Драганов от ЕЦИХ АгроХъб.БГ представиха проекта AgroDigiRise на консорциум, съставен от 14 организации, услугите, предоставяни в рамките на проекта, както и изграждането на демо точки. Проектът е фокусиран върху прецизното земеделие. Открити са Национален демо център и Демо точки „Наука“ в базата на Аграрен университет-Пловдив в с. Брестник.

В допълнение, доц. д-р Иванка Тринговска, зам.-директор в Институт по зеленчукови култури „Марица“, представи в детайл Националния демонстрационен център на АгроХъб.БГ, който позволява да бъдат намалени разходите и да бъде подобрена оптимизацията. Тя посочи, че целта на центъра е да бъде в помощ на зеленчукопроизводителите и технологията му е приложима включително в по-стари съоръжения. Беше акцентирано и върху резултатите от първата година от Националния демонстрационен център (15% увеличение на добива, 7% увеличение на средното тегло на плода и 9% увеличение на броя на плодовете на растение за три различни сорта домати).

Петър Кънчев, ръководител „Обучителни програми“ в ЕЦИХ Тракия, се фокусира върху проблема за информационната сигурност и специфичните заплахи в тази сфера. Той разказа подробно за услугите, предоставяни от ЕЦИХ Тракия, включително цифрово консултиране, обучения, тестване и други.

Доц. д-р Петко Русков, технически директор и съосновател на The Edge: R&BD, представи на аудиторията един модерен аспект на дигитализацията – технологията блокчейн. Технологията позволява да бъде изградена система за правене на бизнес с партньори, които не познаваме, но които са сертифицирани от институции, на които имаме доверие. Това създава възможности за проследяемост на продукцията в земеделието.

В рамките на панел „Дълбоките технологии в земеделието – възможности, рискове, силни и слаби страни“, участие във формат свободна дискусия взеха д-р Христиан Даскалов, председател на УС на ЦИХ Тракия, доц. Божин Божинов от Аграрен университет – Пловдив и експерт към ЕЦИХ АгроХъб.БГ, както и доц. Самир Наимов от катедра „Молекулярна биология“ – ПУ „П. Хилендарски“. Те обсъдиха актуални техники за редактиране на гени, включително метода CRISPR, отличен с Нобелова награда за химия, и начина, по който тези нововъведения в науката се отразяват на земеделските производители и на потребителя.

В същия панел проф. д-р Станимир Стоянов, ПУ „П. Хилендарски“/ИИКТ – БАН, представи проект за банка за генетични ресурси в Садово, както и платформата „Земела“, която е регионален тип платформа, насочена към малки и средни стопани, чието ядро са персоналните асистенти. Проф. Стоянов също така се спря върху проведени експерименти в реални условия в рамките на платформата и предизвикателства, свързани с deep-learning технологиите.

Последният панелист беше Кирил Георгиев, заместник-председател на Българската асоциация по киберсигурност. Според него, за да бъдат избегнати рисковете за сигурността, технологиите трябва първо да бъдат внимателно изпробвани, преди да бъдат използвани на практика.

По време на заключителната част на събитието, доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет – Пловдив, отбеляза, че инициативи като Акселераторската програма и Академията за предприемачество в земеделието са начин да бъдат подкрепени младите хора и Аграрният университет ще насърчава студентите си по-широко да се включват в такива програми.

В края на събитието д-р Станишев благодари за добрата съвместна работа и сътрудничество с Аграрен университет-Пловдив, като изрази надежда, подобен род събития да се случват по-често в Пловдив, защото те имат добавена стойност за всички заинтересовани страни – реален сектор, академична общност, местна и централна администрации.

Галерия

    Тагове

    Абонирайте се за нашия бюлетин

    Следете най-новите тенденции, експертни съвети и новини, доставени направо в пощата ви. Присъединете се към нашата нарастваща общност от ентусиасти и професионалисти в земеделието – абонирайте се днес!
    Имейл
    ИЗПРАТИ
    Image
    Image

    Този документ е създаден с финансовата подкрепа на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и на Програма „Цифрова Европа“.
    Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Конкретния бенефициент на безвъзмездната финансова помощ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема“, Приоритетно направление 4 „Синергия с програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“ на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 - Институт за агростратегии и иновации, координатор и конкретен бенефициент за АгроХъб.БГ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз.