Актуално

Image

Ролята на прецизното земеделие за оптимизиране на реколтата

Във време на нарастващо световно население и нарастващо търсене на храни, селскостопанският сектор е изправен пред безпрецедентни предизвикателства. Прецизното земеделие е трансформиращ подход, който използва авангардни технологии за оптимизиране на добивите, като същевременно минимизира въздействието върху околната среда. България и по-широкият регион на Югоизточна Европа отдавна са известни със своите богати земеделски традиции. Днес тези страни приемат вълната от прецизно земеделие, използвайки напреднали технологии за подобряване на земеделските практики и оптимизиране на добивите. С акцент върху устойчивостта и ефективността, иновативни стартиращи фирми и напредничави компании в региона са начело на възприемането на техники за прецизно земеделие. Днес ние навлизаме в света на прецизното земеделие, представяйки пионерски стартиращи и утвърдени компании, които революционизират земеделските практики чрез иновации.

AgriWebb, базиран в Австралия стартъп, стои в челните редици на прецизното земеделие. Използвайки сателитни изображения, сензори и изкуствен интелект (AI), AgriWebb разработи интуитивна платформа за управление на ферми. Тази здрава система позволява на фермерите да вземат информирани решения относно напояването, торенето и контрола на вредителите. Чрез анализиране на данни в реално време, AgriWebb дава възможност на фермерите да увеличат максимално добивите, като същевременно намаляват своя екологичен отпечатък.

Към тях се присъединява ONDO Solutions, българска технологична компания, която прави значителни крачки в трансформирането на земеделските практики. ONDO Solutions предлага иновативна платформа за интелигентно земеделие, която интегрира IoT (Internet of Things) сензори, автоматизация и облачно базирани анализи на данни. Това цялостно решение позволява на българските фермери да оптимизират напояването, фертигацията и контрола на климата в реално време, осигурявайки прецизно управление на ресурсите и максимизиране на добивите. С ONDO Solutions на тяхно разположение, българските фермери  могат да възприемат устойчиви и ефективни земеделски практики, допринасяйки за селскостопанския растеж на региона и управлението на околната среда.

“Демонстрираме технологии за прецизно земеделие, които да дадат добавена стойност на крайните потребители -земеделците. Като партньори в Европейския цифров иновационен хъб AgroHub.BG искаме да покажем, че дигиталните технологии са напълно съвместими и постижими за всеки един производител” каза Ивайло Енев, основател и изпълнителен директор на Ондо Солюшънс.

Швейцарският стартъп Gamaya отключи потенциала на хиперспектралните изображения и изкуствения интелект за трансформиране на мониторинга на културите и откриването на болести. Като предоставя на фермерите точна оценка на здравето на растенията, прогнозен потенциал за добив и ранно идентифициране на нашествия от вредители или недостиг на хранителни вещества. Технологията на Gamaya дава възможност на фермерите да предприемат проактивни мерки. Като се намесват точно когато е необходимо, фермерите могат да защитят своите култури, да оптимизират продукцията и да подобрят устойчивостта.

Българският стартъп Bevine се специализира в управлението на лозята и прецизното лозарство, като предоставя модерни решения, пригодени специално за производителите на грозде. Тяхната иновативна технология съчетава дистанционно наблюдение, анализ на данни и AI алгоритми за наблюдение на здравето на лозята, оптимизиране на напояването и прогнозиране на качеството на гроздето. С приноса на Bevine българският лозарски сектор напредва, затвърждавайки позицията на страната като лидер в прецизното земеделие във винарската индустрия.

Израелският стартъп Taranis трансформира прозренията за културите чрез сливане на AI, компютърно зрение и въздушни изображения с висока разделителна способност. Чрез анализиране на огромни обеми от данни, Taranis предоставя на фермерите информация за здравето на културите в реално време. Откриването и предотвратяването на болести по културите, наблюдението на растежа на плевелите и оптимизирането на употребата на пестициди се превръщат в рационализирани процеси, гарантиращи, че фермерите могат да защитят своите реколти и ефективно да минимизират загубите.

Друга известна българска компания със значителен принос в прецизното земеделие е TechnoLogica. Компанията има компетенции в използването на сателитни изображения в различни направления. Уеб-базираната платформа позволява бърза обработка и интеграция на данни от сателитни изображения, които намират широко приложение в земеделието, лесовъдството, енергетиката, борбата с бедствията, управлението на водните басейни, националната сигурност.

Сателитните платформи, регистрират отражението не само във видимия, но и в невидимия за човешкото око спектър. Това ги прави подходящ инструмент за мониторинг на земната повърхност, проследяване на промените на околната среда, което да помогне да се направят точни прогнози и да се предприемат необходимите действия за стимулиране или спиране на определени процеси в обкръжаващия ни свят. Информацията е ценна за предотвратяване на природни бедствия и спасяване на човешки живот, опазване на критична инфраструктура, наблюдение на стратегически обекти, повишаване на добива в селското стопанство.

Прецизното земеделие се очертава като надежда за селскостопанския сектор, справяйки се с предизвикателствата за устойчиво изхранване на нарастващото население. Технологични компании като ONDO SolutionsBevine, и Technologica, които са сред партньорите в Европейския цифров иновационен хъб AgroHub.BG, заедно с индустриални гиганти като John Deere и Taranis, променят земеделските практики, като оптимизират процесите, базирани на данни и иновативни технологии. Чрез оптимизиране на напояването, торенето, контрола на вредителите и предотвратяването на болести, тези иновативни решения дават възможност на фермерите да увеличат максимално добивите, да намалят разходите и да опазват околната среда. Тъй като прецизното земеделие продължава да се развива, неговото въздействие обещава по-устойчиво и продуктивно бъдеще за глобалното производство на храни.

Тагове

Абонирайте се за нашия бюлетин

Следете най-новите тенденции, експертни съвети и новини, доставени направо в пощата ви. Присъединете се към нашата нарастваща общност от ентусиасти и професионалисти в земеделието – абонирайте се днес!
Имейл
ИЗПРАТИ
Image
Image

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и на Програма „Цифрова Европа“.
Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Конкретния бенефициент на безвъзмездната финансова помощ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема“, Приоритетно направление 4 „Синергия с програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“ на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 - Институт за агростратегии и иновации, координатор и конкретен бенефициент за АгроХъб.БГ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз.