Националният демо център на АгроХъб.БГ в Пловдив е отворен за фермерите
Националният демо център за дигитални решения в земеделието на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ в Пловдив вече е отворен за фермерите и малките и средните предприятия. Центърът, който е позициониран в Института по зеленчукови култури (ИЗК)“Марица“ бе официално открит от Светлана Боянова, основател на АгроХъб.БГ и председател на Институт за агростратегии и иновации, проф. д-р Даниела Ганева, доц. Д-р Иванка Тринговска, ръководители на ИЗК „Марица“ и проф. Мартин Банов, председател на Селскостопанска академия.
Демоцентърът е първата от 16 демонстрационни точки, които се изграждат на територията на България в рамките на финансирания по програма „Цифрова Европа“, проект AgroDigiRisе с фокус прецизно земеделие. Тези точки ще бъдат разположени на открити площи, в земеделски и лозарски стопанства. Целта на консорциума от 14 партньорски организации е развиване потенциала на агросектора чрез предоставяне на достъп до технологични решения и набор от услуги, подпомагащи дигиталната трансформация.
В центровете ще се предоставя напълно безплатно на фермерите и малките и средните предприятия услугата „тестване преди инвестиране“. По проекта ще се провеждат обучения за цифрови технологии, демонстрации, тествания, конкретно отношение към всеки производител, предоставяне на информация за финансирания и консултации за реализация на продукцията, посочи Светлана Боянова.
ИЗК „Марица“ е единственият център у нас, в който се извършва научна, научно-експериментална и обслужваща дейност във връзка със селекцията на зеленчукови култури и картофи, подчерта директорът на института проф. Даниела Ганева. Извършва се сортоподдържане и семепроизводство. По думите й чрез проекта ще се подпомогнат земеделските производители да получават повече и по-качествена продукция, да намалят разхода на ръчния труд и да станат по-печеливши.
В рамките на проекта е преобразена 50 годишна оранжерия в ИЗК Марица, ползвана интензивно за част от селекцията на български сортове домати на института. Изградените модернизации обаче са изисквали при всяка една дейност намесата на човек. В момента тя е напълно автоматизирана чрез сензори, чрез които се извършва прецизно напояване, хранене и климат контрол, обясни Ивайло Енев, изпълнителен директор на технологичната компания, която преобрази оранжерията в последните месеци.
АгроХъб.БГ е Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ), одобрен по програма „Цифрова Европа“ с проект AgroDigiRise. Той е на стойност близо 3,6 млн. евро и ще се изпълнява в срок от три години. Участници в проекта са Институт за агростратегии и иновации, Ондо Солюшънс, ТехноЛогика, Бивайн, Институт по зеленчукови култури „Марица“, Аграрен университет – Пловдив, Център по растителна системна биология и биотехнология, Институт по философия и социология при БАН, Национална асоциация на зърнопроизводителите, Българска асоциация на търговците на агротехника, Клийнтех България, Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, Клъстер Тракия икономическа зона и Община Пловдив като асоцииран партньор по проекта.
Галерия
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и на Програма „Цифрова Европа“. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Конкретния бенефициент на безвъзмездната финансова помощ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема“, Приоритетно направление 4 „Синергия с програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“ на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 - Институт за агростратегии и иновации, координатор и конкретен бенефициент за АгроХъб.БГ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз.