АгроХъб.БГ е Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) за Южен централен регион, одобрен по програма “Цифрова Европа” с проект AgroDigiRise. Изпълнява се от консорциум с разнообразен профил и опит – браншови организации, научни, изследователски и развойни звена, обучителни институции, технологични компании и стартъпи, вносители на земеделска техника, експертни организации за бизнес развитие, обединени да работят за по-модерен, ефективен и дигитализиран агро-хранителен сектор. Асоцииран партньор е Община Пловдив. Координатор на проект AgroDigiRise е Институт за агростратегии и иновации.
Технологични компании
Бивайн
Ондо Солюшънс
ТехноЛогика ЕАД
Земеделци
Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ)
Експерти бизнес развитие и финанси
Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ (ПИК)
Сдружение “Клъстер Тракия икономическа зона” (ТИЗ)
Клийнтех България
Публичен сектор
Община Пловдив
Координатори
Институт за агростратегии и иновации (ИАИ)
Доставчици на Агротехника
Българска асоциация на търговците на агротехника (БАТА АГРО)
Научно-образователни звена
Институт по философия и социология при Българска академия на науките (ИФС-БАН)
Център по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ)
Аграрен университет – Пловдив (АУ-Пловдив)
Институт по зеленчукови култури „Марица” (ИЗК “Марица”)
Единно гише за услуги
ЕЦИХ АгроХъб.БГ функционира като единно гише за услуги, насочени към земеделските производители, МСП и всички участници в агро-хранителната верига, както и към публичния сектор.
Дейността на организацията е с фокус върху Южен централен регион, но с потенциал за разпространение във всички стратегически за агросектора райони на България. АгроХъб.БГ изгражда Национален демо център в Пловдив, както и още 15 демо точки в страната (в научни и образователни центрове, и функциониращи земеделски сторанства), чрез които стопаните могат да видят технологиите в действие и да се убедят в ползите от това да се инвестира в тях. Прегледайте пълния ни каталог с услуги, създаден за земеделски производители, представители на агросектора, МСП от всички икономически сектори и публичния сектор.
В полза на агросектора
Основната цел на AgroDigiRise е да подпомогне земеделците, МСП и цялата агро екосистема в процеса на цифрова и “зелена” трансформация чрез предоставяне на интегрирано портфолио от услуги. Комплексните услуги са съобразени със специфичните нужди на ползвателите и се предоставят безвъзмездно. С тях се затваря целият цикъл на подкрепа, нужна за преминаване към “умно” земеделие – информиране за потенциала на технологиите, “тестване преди инвестиране” – демонстриране на възможностите и ползите от използването им, подобряване на дигиталните умения, намиране на инвестиции за технологично модернизиране, стратегическо планиране за развитие на устойчив и конкурентен бизнес.
Агро предизвикателства
- Трудно внедряване на иновации
- Недостиг на информация
- Липса на подкрепа и финансиране
- Ограничен достъп до експерти
- Неефективно производство
- Ниско технологично равнище
- Бавно модернизиране
- Слаба инвестиционна активност
Мрежа на АгроХъб.БГ
Координационен екип
Петър Лазов
PR, медии и комуникации
pr@agrohub.bg
Станислава Николова
Юрист
legal@agrohub.bg
Татяна Славчева
Финансов експерт
finance@agrohub.bg
Доц. Божин Божинов
Координатор Наука
bojin.bojinov@gmail.com
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и на Програма „Цифрова Европа“. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Конкретния бенефициент на безвъзмездната финансова помощ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема“, Приоритетно направление 4 „Синергия с програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“ на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 - Институт за агростратегии и иновации, координатор и конкретен бенефициент за АгроХъб.БГ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз.